Vejce

12.04.2018

Víte, co znamená natisknutý kód na vajíčkách?

Víte, co znamená natisknutý kód na vajíčkách?

a) Způsob chovu slepic
0 - vejce z ekologického chovu
1 - vejce od slepic chovaných ve volném výběhu
2 - vejce z halového chovu
3 - vejce z klecového chovu
b) Registrační kód státu
c) Registrační kód zemědělství

Vajíčka ve výživě dětí

Pohled do starších kuchařek může být někdy zajímavý. Na obrázku je část z Kuchařky naší vesnice z šedesátých let, kde se o vajíčkách mluví jako o významné a důležité potravině pro děti, kterou zařazujeme ráno a večer, v poledne bývá součástí jiných pokrmů.

Dnes mám pocit, že děti spíš než vajíčka jí kindervajíčka.

Žloutky z vajíček vařených naměkko jsou bohaté na cholin, cholesterol a další výživné látky důležité pro mozek, mohou být přidány do stravy Vašeho dítěte již ve čtvrtém měsíci, nebo od té doby, kdy jej dítě snadno přijímá a snáší. Pokud dítě reaguje na žloutek špatně nebo mu nechutná, tak ho nedávejte a zkuste ho o měsíc později.
Cholesterol je životně důležitý pro izolaci nervů v mozku a celém centrálním nervovém systému. Pomáhá při trávení tuků zvýšením tvorby žlučových kyselin a je nezbytný pro produkci mnoha hormonů. Vzhledem k tomu, že je mozek tak závislý na cholesterolu, je zvláště důležité, aby v této době, kdy je růst mozku na nejvyšší rychlosti, byly dodávány i další výživné látky jako je cholin.

Nejlepší volbou, nejen pro dítě, jsou žloutky od pasoucích se slepic, přikrmovaných lnem, rybí moučkou, hmyzem, protože budou obsahovat vyšší množství omega 3 mastných kyselin.

A proč právě žloutek? Bílek je část, která nejčastěji způsobuje alergické reakce, takže s bílky počkejte, až bude děťátko větší.

Nezapomínejte dát špetku soli na vaječný žloutek. Zatímco mnoho knih varuje před podáváním soli dětem, sůl je ve skutečnosti důležitá pro trávení, stejně jako pro vývoj mozku. Pomocí nerafinované mořské soli dodáváte ještě různé stopové prvky a minerály.